Floral Vivienne
Patterned porcelain tiles for wall & floor
£1.42 per tileEquivalent to £62.48 per m2
Floriane – Olivia is a stunning, meditteranean, patterned wall & floor tile.
Floriane – Olivia is a stunning, meditteranean, patterned wall & floor tile.
Made in Spain the tiles are high quality porcelain with a high definition digital print for a sharp finish and vibrant colours. The repeating pattern is achieved on a 150 x 150mm tile which makes it a great size for use in bathrooms for walls and floors, and as you can see from the main image , looks amazing over a bigger area.
| Weight | .43 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × .9 cm |
| Colour | Patterned Multicolour |
| Material | Porcelain |
| Finish | Matt |
| Size | 150 x 150mm |
| Usage | Indoor, Outdoor |
| Suitable Rooms | Bedroom, Hallway, Lounge, Outdoor, Bathroom, Conservatory, Dry Zones, Kitchen, Showers, Wet Room |
| Thickness | 9mm |
| Tile Sort | Floor, Wall |
| Tiles per square metre | 44 |
| Country of Origin | Spain |











