Tivoli Series – styled on Silver Travertine tiles is a new porcelain range made using ‘thin’ porcelain, to reduce weight and environmental impact. Tiles can now be produced in very slim formats, some from as little as 3.5mm thick. This version is only 8mm thick but has all the strength of a much heavier product, and can be used on wall or floor. The tiles are a really good version of the travertine style, with a subtle texture which adds to the quality feel.
| Weight | 3.02 kg |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 30 × 8 cm |
| Colour | Silver Grey |
| Material | Thin Porcelain |
| Finish | Matt – Textured |
| Size | 600 x 300mm |
| Usage | Indoor |
| Suitable Rooms | Bathroom, Conservatory, Dry Zones, Kitchen, Showers, Wet Room |
| Thickness | 8mm |
| Tile Sort | Floor, Wall |
| Tiles per square metre | 5.5 |
| Country of Origin | Spain |









